FAQ

Nauka

Czy formalnie jesteśmy szkołą?


Tak, jesteśmy niepubliczną szkołą podstawową na prawach szkoły publicznej, co oznacza, że spełniamy wszystkie wymagania dla szkól podstawowych określone prawem oświatowym. Jesteśmy wpisani do rejestru placówek oświatowych i podlegamy nadzorowi Kuratorium Oświaty.
Czy na zakończenie roku szkolnego uczniowie otrzymują świadectwa?


Tak, natomiast nie do rąk własnych. Świadectwa odbierają rodzice osobiście w określonym terminie lub wysyłamy je pocztą.
Czy jest plan lekcji?


W naszej szkole opieramy się o tygodniowy plan pracy oparty na rymie dnia oraz dokumencie tworzonym dla każdego dziecka (indywidualna droga edukacyjnego rozwoju). Codziennie znajdujemy czas na spotkania społeczności szkolnej, wędrówki do lasu, pracę dydaktyczną, pracę własną, czytanie książek, realizowanie projektów i oczywiście zabawę. Znamy naszych uczniów i pomagamy im tak planować dzień, tydzień, miesiąc aby mogli osiągać maksymalne efekty na miarę swoich możliwości.
Co z egzaminem ósmoklasisty?


Przygotowujemy naszych uczniów do napisania egzaminu ósmoklasisty, głęboko wierząc, że wewnętrzna motywacja jest najlepszym przyjacielem w osiąganiu wyznaczanych sobie celów. Chcemy wychować uczniów, którzy czując wewnętrzną siłę będą dokładnie wiedzieli do jakiej szkoły średniej chcą się dostać. My im w tym pomożemy :)
Czy po zakończeniu nauki w Puszczyku dziecko poradzi sobie w szkole średniej?


Poradzi sobie nie tylko w innej szkole, ale poradzi sobie dorosłym w życiu.
Wyposażamy naszych uczniów w kompetencje, które są czymś więcej niż tylko suchą wiedzą przydatną do zdania egzaminów. Nasi uczniowie posiadają solidne wykształcenie ogólne, mają konkretne umiejętności, potrafią wykorzystać swój potencjał i uczyć się efektywnie, wiedzą, gdzie poszukiwać informacji oraz krytycznie do nich podchodzić, jsą wrażliwi na drugiego człowieka i umieją współpracować. Poprzez brak ocen nasi uczniowie uczą się samodzielności i odpowiedzialności. System pracy podobny jest do tego, z którym młodzi ludzie spotykają się na wyższych uczelniach, dlatego bez obaw wypuszczamy naszych absolwentów w świat. Świetnie sobie poradzą!

Codzienność

Czy dziewczynki również odnajdują się w leśnej szkole?


Tak, Oczywiście ;)
Co z brudnymi rękoma?


O, to się zdarza często, ale mamy dostęp do wody w kanistrach i bieżącej wody w toaletach zorganizowanych w oparciu o w pełni funkcjonalny kontener sanitarny.

Pogoda, odzież, kleszcze

Co robią Uczniowie w czasie deszczu?


Oczywiście wciągają na siebie odpowiednie ubrania (od stóp do głów: buty, wodoodporne spodnie, kurtki z kapturami lub przeciwdeszczowe kapelusze). Obracają niepogodę w fantastyczna zabawę. Czasem zmieniają plany. Jedzą posiłek w pracowni. Zmieniają przemoczone ubrania. Czasem spędzają czas chroniąc się gdzieś przed deszczem. Jeśli akurat jest to czas pracy, wykorzystujemy nasze przytulne doskonale wyposażone pracownie :)
Co się dzieje w czasie burzy?


Dzieci są jak najszybciej zabierane z lasu w bezpieczne miejsce zgodnie z regulaminem bezpieczeństwa i procedurami ewakuacji obowiązującymi w Puszczyku. Czasem korzystają z transportu samochodowego. Spędzają czas w przytulnych pracowniach, lub w zaprzyjaźnionej instytucji.
Czy uczniom zimą nie jest za zimno?


To się może zdarzyć, ale jest wiele sposobów, aby tego uniknąć. Odpowiednia odzież, ubieranie na cebulkę, ruch i zabawy ruchowe, ognisko, pozostawanie w pracowniach, dzień odpoczynku. Wszystko pod czujnym okiem wychowawców :)
Czy uczniowie nie są ciągle chorzy pozostając tyle czasu na podwórku?


Nie, wręcz przeciwnie. Początkowo, jeśli długie przebywanie na podwórku jest nowością w życiu dziecka system immunologiczny może potrzebować przystosowania. Leśne dzieci choruje mniej, infekcje mają zdecydowanie łagodniejszy przebieg i nie wyklucza to dzieci z uczestnictwa w zajęciach. Pozostawanie na podwórku i dużo ruchu uodparnia organizm na zmiany temperatury i ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie i wydolność dziecka.
Czy Uczniowie w lesie nie są bardziej narażeni na kleszcze?


To zależy, niektóre dzieci mogą być bardziej narażone, niektóre nie. Zasadniczo zagrożenie kleszczem w ogródku przy domu, na spacerze w parku czy na łące jest podobne jak w lesie. W okresie wzmożonego występowania kleszczy, tj. wczesną wiosną i jesienią rodzice i wychowawcy są podwójnie czujni. Podstawą profilaktyki jest codzienny, wieczorny rytuał sprawdzania na obecność kleszcza przez rodziców w domu. Jak najszybsze usunięcie kleszcza. Świadomość ugryzienia jeżeli takowe miało miejsce.